„Nie zgadzaj się na to, że jesteś chora.
Nigdy nie mów ludziom, że jesteś chora.
Nigdy nie przyznawaj się do tego przed sobą.
Choroba jest jedną z tych rzeczy,
którym od początku trzeba się z zasady przeciwstawiać”.
- Edward Bulwer-Lytton

 

 

OPTYMISTKA
#serceoptymistki

W Polsce wiele mówi się na temat chorób nowotworowych kobiet. Powstaje mnóstwo programów pomocowych i profilaktycznych. To niewątpliwie bardzo dobre działanie. Niestety, tak niewiele dzieje się w zakresie profilaktyki chorób serca i układu krążenia kobiet. Moim zdaniem to ogromny problem.

Jak duży i poważny zdałam sobie sprawę, zapoznając się z wynikami raportu „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia”, wydanym przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet. Raport udowadnia bowiem, że ponad 50% wszystkich zgonów kobiet w badanym okresie to zgony z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego! Obalony zatem zostaje mit, że to nowotwory w największym stopniu przyczyniają się do śmiertelności polskich kobiet. Dotąd przekonana byłam, że tak właśnie jest.

Jednak kolejne lata i statystyki ogłaszane przez GUS potwierdzają zatrważające dane i udowadniają, jak ważna jest profilaktyka układu sercowo-naczyniowego. Patrząc na statystyki, rozmawiając z wieloma osobami, które tak jak ja wcześniej przekonane były o tym, że śmiertelne żniwo zbiera przede wszystkim nowotwór, doszłam do wniosku, iż muszę zacząć działać. Przecież wsparcia potrzebują także kobiety chorujące na serce! Wspominając własne chorobowe doświadczenia, brak pomocy psychologicznej, niewielką ilość organizacji dających oparcie kobietom chorującym na serce, postanowiłam stworzyć specjalny poradnik, będący „kołem ratunkowym” dla chorych kobiet i podarować go tysiącom Polek, które w bardzo trudnej chwili zapewne potrzebują wsparcia psychologicznego i słów pocieszenia.

Dlatego też wraz z czterema niezwykłymi kobietami napisałyśmy niniejszy poradnik. Poradnik, który może być ważnym elementem w powrocie do zdrowia. Jak ważnym? Jak istotnym? Każda czytelniczka zdecyduje sama. Jedno jest pewne: słowa, jakie kierujemy do kobiet, spisane są na bazie kilkunastoletnich doświadczeń zawodowych i prywatnych.

Droga, chorująca Kobieto! Wiedz jedno, grasz o bardzo wysoką stawkę: o swoje życie. Pomożesz sobie tylko i wyłącznie, gdy optymistycznie nastawisz swój umysł do sytuacji, w której się znalazłaś. Musisz przejąć ster myśli w swoje ręce. Ja takiej pomocy nie miałam. Musiałam pozytywne myślenie wypracować sama. Musiałam nauczyć się pozytywnego myślenia w trudnej rzeczywistości, w której się znalazłam, a w której i Ty dzisiaj prawdopodobnie jesteś. Pragnę Cię wesprzeć w ramach mojego DZIĘKUJĘ za życie, które otrzymałam. Podaję więc pomocną dłoń wraz ze współautorkami w formie niniejszego poradnika. OPTYMISTKA to poradnik od kobiet dla kobiet. Od kobiecego do kobiecego serca.

Alicja Grzesiak profesjonalnie podpowie, jak radzić sobie z psychiką, jak myśleć pozytywnie. Magdalena Wawrzyńska – lekarz kardiolog – zabierze Cię w medyczny obszar choroby, dając wsparcie medyczne. Natomiast Bożena Kropka – dietetyk – wspomoże Twoje serce i wzmocni cały organizm wiedzą o prawidłowym żywieniu. Aneta Sieradzka zaś przedstawi istotne zagadnienia prawne, o których jako pacjentka powinnaś wiedzieć.

Wszystkie słowa, które do Ciebie kierujemy, mają na celu wsparcie i uświadomienie, jak ważne jest pielęgnowanie w pierwszej kolejności swojego życia, nie choroby. Takie myślenie nie przychodzi łatwo, ale nie przychodzi też trudno. Tak! Nie przychodzi trudno. Mam świadomość, że wiele kobiet, które przeczytają te słowa, pomyśli, że to nieprawda, że optymizmu nie można się nauczyć. Nie zgodzę się jednak z takim myśleniem i raz jeszcze powtórzę: pielęgnuj życie. Ta pielęgnacja i pozytywne myślenie da Ci siłę do walki z chorobą. Jak to robić? Odpowiedź i kierunek znajdziesz w tym poradniku. Bądź więc otarta na to, co Ci przekazujemy. Nie neguj propozycji i sugestii. Wypróbuj je. Nie masz nic do stracenia. Możesz jedynie zyskać. Zyskać zdrowie dla siebie i być dla swoich najbliższych. Zachęcam Cię również do zapoznania się z innymi książkami współautorek poradnika, które jeszcze bardziej wesprą Cię w byciu OPTYMISTKĄ w chorobowej sytuacji, w której się znajdujesz. Placebo, to równie silny suplement, który potrafi zdziałać cuda. Zatem myśl pozytywnie, optymistycznie, walcz o siebie, dbaj, planuj, marz i staraj się o cud! Cud powrotu do zdrowia!

„Pragnienie wyzdrowienia jest już połową zdrowia”.

Seneka

OPTYMISTKA
Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet

Pobierz książkę w formacie pdf (pro bono)

AUTORKI PORADNIKA OPTYMISTKA

Adriana Szklarz

Ambasadorka pozytywnego myślenia, mówczyni inspiracyjna, trenerka. Autorka książek „Kobieta z męskim sercem” oraz „Przepis na wspaniałe życie”. Jej książki polecali: Martyna Wojciechowska, Jurek Owsiak, prof. Marian Zembala, Jakub B. Bączek. Pomysłodawczyni i główna realizatorka Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi - Popieram transplantację, który realizuje od 2011. Jako pierwsza Polka po transplantacji serca obeszła z kijami Nordic Walking wyspę Bornholm, a także zdobyła w 3 dni, 3 szczyty z Korony Gór Polskich, osiągając 4.584m n.p.m. Wyróżniona Nagrodą Lady D im. Krystyny Bochenek 2015, tytułem Kobieta Przedsiębiorcza 2016, 2018 oraz Osobowość Roku 2016. Otrzymała Nagrodę Złoty Dukat 2016 za działalność kulturalną. Ambasadorka miasta Gorzowa Wlkp. Stawia sobie wiele wyzwań, które wzbogacają jej życie, szczególnie w okresie po transplantacji serca, którą przeszła 5 listopada 2009 roku. Od czasu choroby przewartościowała swoje życie dzięki pozytywnemu myśleniu i treningowi mentalnemu Jakuba B.Bączka. Swoją słabość przekuwa w siłę. I jest przekonana, że każda kobieta też może!

 


 

dr n.med. Magdalena Wawrzyńska

Wykładowca akademicki, adiunkt Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Wydziału Nauk o Zdrowiu. Lekarz specjalista kardiolog oraz specjalista chorób wewnętrznych. W praktyce klinicznej od lat zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem choroby niedokrwiennej i zawału serca. Przeprowadza zabiegi koronarografii i przezskórnej angioplastyki wieńcowej. Zajmuje się również opieką nad pacjentami po przebytym incydencie wieńcowym. Wraz z z całym zespołem ZOZ-u Kłodzko zajmuje się obecnie tworzeniem kompleksowego system elektronicznego monitorowania, leczenia i rehabilitacji chorych po zawale serca na terenie Kotliny Kłodzkiej.

 


 

Alicja Grzesiak

Absolwentka podyplomowych studiów psychologii kryzysu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Podczas ciężkiej choroby, gdy diagnozą na dalsze życie był wózek inwalidzki, sięgnęła do własnych zasobów psychicznych. Choroba stała się przeszłością, a kolejne 30 lat były wypełnione zdobywaniem wiedzy na temat związku myśli, emocji i przeżyć z powstaniem i leczeniem przewlekłych chorób. Pracując z pacjentami stosuje hipnozę i trans generatywny. Prowadzi Klinikę Powrotu do Zdrowia w Warszawie, a w niej terapię indywidualną i grupową. Autorka książek: „Terapia duszy. Przywrócenie jej związku z ciałem”, „Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby”, „W drodze do wyzdrowienia. Jak pomóc sobie w walce z poważną chorobą”.

 


 

Bożena Kropka

Ceniona specjalistka od spraw leczenia żywieniem, dietetyk oraz promotor zdrowia, autorka poradników: „Pokonaj alergię” „Co mi dolega” oraz „Ugotuj sobie zdrowie”. Jest prekursorką nowych metod leczenia, pokonywania alergii i walki z wieloma chorobami. Autorka programu „Sześć kroków wyjścia z alergii”, który okazał się skuteczny przy chorobach dietozależnych, alergiach, chorobach autoimmunologicznych czy zaburzeniach OUN. Od 18 lat pracuje z pacjentem alergicznym. Zajmuje się również działalnością edukacyjną, między innymi tworzeniem poradników dla dzieci o zdrowym żywieniu, takich jak: „Mieszkanka chatki na moczarach” oraz „Żywieniowe triki na lepsze wyniki” .

 


 

dr Aneta Sieradzka

Właściciel Sieradzka&Partners, wykładowca akademicki ochrony danych osobowych w prawie karnym i ochronie zdrowia na UMCS w Lublinie. Personal Data Protection (PDP) – sektor prywatny i publiczny. Specjalizuje się w obsłudze prawnej dedykowanej podmiotom gospodarczym ze szczególnym ukierunkowaniem na sektor medyczny i farmaceutyczny, a także stowarzyszeń branżowych z szeroko pojętym prawem medycznym i prawem w zakresie ochrony zdrowia oraz prawem ochrony danych osobowych i prawem konstytucyjnym. Trener szkolący dla administracji publicznej, instytutów naukowych i podmiotów komercyjnych. Prelegentka licznych konferencji naukowych, polskich i międzynarodowych. Autorka blisko 50 publikacji naukowych oraz autorka popularnego bloga prawowtransplantacji.pl Laureatka I wyróżnienia Dziennika Rzeczpospolita: Prawnik Pro Bono 2015 oraz Honorowej Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk. W 2016 r. Dziennik Gazeta Prawna zaliczył ją do grona 30 najbardziej obiecujących prawników młodego pokolenia w konkursie „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra” .

 


 

RECENZJA

Autorkom udało się stworzyć nie tylko ważny zbiór zaleceń dla kobiet dotkniętych chorobami serca, ale przede wszystkim zawrzeć niezwykle cenne przesłanie: chorobę należy zrozumieć, zaakceptować jej obecność, jednak równocześnie nie poddawać się i cały czas aktywnie współdziałać z lekarzami w procesie leczenia. Poradnik zawiera ważne informacje medyczne podane zrozumiale i przejrzyście przez doktor Magdalenę Wawrzyńską. Psychoterapeutka Alicja Grzesiak przedstawiła techniki ułatwiające przejście poszczególnych faz akceptacji choroby, jej zrozumienie i budowanie nadziei na wyzdrowienie. Równie ważne dla pacjentek, chociaż często pomijanie w zaleceniach lekarskich, są porady żywieniowe, również szczegółowo omówione w Poradniku przez panią Bożenę Kropkę. Natomiast Aneta Sieradzka – prawnik, informuje o kwestiach niezmiernie istotnych od strony prawnej. Najbardziej niezwykłe są rozdziały, zawierające między innymi fragmenty książki pt. Kobieta z męskim sercem, w których Pani Adriana Szklarz opisuje, w jaki sposób radziła sobie z chorobą, jak krok po kroku udawało jej 20 OPTYMISTKA się przezwyciężać cierpienie psychiczne i fizyczne, jej relacje z bliskim, jej marzenia i pragnienia. Autorka podpowiada, jak nie poddawać się poczuciu osamotnienia, jak walczyć z chorobą i nie tracić nadziei. „Męskie serce” Pani Adriany to przede wszystkim „mężne serce”.

prof. dr hab. med. Magdalena Kostkiewicz
Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej
w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie
Członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

WYKAZ SZPITALI

Oto lista wszystkich szpitali, które otrzymają
OPTYMISTKĘ - Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet